Bilance roku 2020

30. 12. 2020

Opět se blíží konec roku a s ním i doba hodnocení nejvýznamnějších událostí uplynulých měsíců a plánování nejrůznějších akcí na rok příští. Končící rok 2020 nebyl jednoduchý. Důvod všichni známe, jmenuje se covid. I přes veškeré potíže, které nám pandemie způsobuje, jsme letošní rok naštěstí zvládli se ctí a bez velkých ztrát. Rád bych osobně poděkoval všem zaměstnancům koncernu Agrofert za jejich práci a píli v těchto nejednoduchých časech.

Asi nikoho by ještě před rokem nenapadlo, že se objeví nějaký nový typ viru a vykolejí nás z našich běžných životů, z běžného fungování našich firem, možná vlastně i z běžného fungování celého světa. Virus s sebou přinesl nevídaná opatření na pracovištích – roušky, dezinfekci, měření teploty při vstupu, práci na směny i v kancelářích, home office… Všem zaměstnancům patří poděkování za jejich trpělivý přístup.

AGROFERT BYL OVLIVNĚN JEN ČÁSTEČNĚ

Koncern Agrofert má výhodu v tom, že je rozkročen v mnoha oborech podnikání. Nefunguje-li jedna firma v nějakém oboru, fungují desítky ostatních. Nejsme úzce zaměřeni jedním směrem jako třeba letečtí dopravci nebo cestovní kanceláře, na které krize bohužel dolehla nedozírně. Navíc dceřiné firmy Agrofertu jsou zvyklé si pomáhat, takže myslím, že se nám letošní rok relativně podařilo ustát. Pokud jde o ekonomickou stránku věci, největší ztráty kvůli covidu máme v dceřiných společnostech, které provozují přímý prodej a musely zavřít své provozovny, a to jak při první vlně na jaře, tak i na podzim. Například prodejce vozidel a pozemní techniky Agrotec. Částečně je covidem zasažen také byznys v našich mediálních společnostech.

NEMUSELI JSME NIKOHO PROPUSTIT

Jiný úhel pohledu na pandemii spočívá v tom, když se najednou v některé firmě objeví velké množství pozitivně testovaných zaměstnanců. I to jsme zažili. Složitou situaci jsme například řešili na Slovensku u zpracovatele drůbeže Hyza, kde v jeden moment bylo najednou 30 lidí z výroby pozitivně testováno na covid. Plus desítky dalších, kteří se ocitli v nařízené preventivní karanténě. Bylo těžké tam udržet výrobu, ale nakonec jsme vše ustáli. Jsem také rád, že v přímé souvislosti s koronavirem jsme v Agrofertu nemuseli propustit jediného člověka. Jsem rád, že Agrofert dostál své pověsti dobrého a stabilního zaměstnavatele.

EKONOMICKY BYL ROK 2020 MÍRNĚ HORŠÍ NEŽ PŘEDCHOZÍ

Pokud nahlédneme blíže do ekonomických dat, celkové nekonsolidované tržby očekáváme v roce 2020 mírně nižší než vloni. Největší podíl na nich bude mít už tradičně chemický sektor, následovaný potravinářským a zemědělským sektorem. Hospodářský výsledek koncernu v roce 2020 očekáváme mírně horší než v předchozím rekordním roce, a to zejména kvůli zhoršení výkonnosti společností speciální chemie a také mediálBilance roku 2020 a poděkování ních společností, které bylo částečně způsobeno negativními dopady pandemie koronaviru. Výsledky většiny ostatních společností koncernu očekáváme na plánované úrovni, což vzhledem k aktuální ekonomické situaci považujeme za velký úspěch. V letošním roce jsme se opět vrátili k vyšší investiční aktivitě a navzdory koronavirové krizi předpokládáme realizaci většiny plánovaných investic, přičemž celková výše investic se bude pohybovat kolem 10 mld. Kč. Letošní investice budou tedy vyšší než odpisy, ale i přesto očekáváme ke konci tohoto roku další pokles celkového zadlužení koncernu, a to především díky udržení stabilní výkonnosti u většiny společností. Letos byly realizovány pouze menší akvizice, a to zejména koupě dvou společností zemědělské prvovýroby. V tomto roce byl naopak, na základě rozhodnutí ÚOHS, realizován odprodej 6 českých pekáren a realizuje se také odprodej některých producentů konzumních vajec.

JSEM OPTIMISTOU

Nejsem epidemiolog, ale snažím se být optimistou. Říkám si, že žádná epidemie netrvala věčně a i tahle musí jednou skončit. Navíc nežijeme ve středověku. Farmaceutické firmy se předhánějí ve vývoji vakcíny. Vypadá to, že by v dohledných měsících mohla být k dispozici. Také české zdravotnictví je na špičkové úrovni a věřím, že to naši lékaři a sestřičky zvládnou. Můžu si jenom přát, aby lidí s těžkým průběhem nemoci bylo co nejméně. A samozřejmě bych byl rád, aby se i ekonomika brzy vzpamatovala. Dodržujme, prosím, nařízená opatření, protože opatření mají smysl. Není-li kontakt mezi lidmi, není ani nákaza. A není-li nákaza, není ani nemoc a pandemie. Věřím, že nadcházející rok už bude výrazně lepší.

text: Ing. Zbyněk Průša (s využitím rozhovoru pro deník Právo)